Wykorzystanie odmian wierzby purpurowej do celów farmaceutycznych, rolniczych i pokrewnych

Kilkunastoletnie prace badawcze naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaowocowały wyhodowaniem trzech wyjątkowych odmian wierzby purpurowej: CORTEXA, ASPI oraz ASPIRA które zostały wpisane do Księgi Ochrony wyłącznego prawa (KO) w Centralnym Ośrodku Badań Odmian Roślin Uprawnych. Kora tych odmian charakteryzuje się wysoką zawartością związków farmakologicznie czynnych, w szczególności glikozydów salicylowych, wyróżniając się pod tym względem wśród wszystkich testowanych do tej pory genotypów wierzby purpurowej. Wysoka zawartość substancji czynnych takich jak: glikozydy salicylowye (SG), flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki, zapewniają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, obniżające gorączkę oraz antybakteryjne. Dzięki unikalnemu składowi mogą zostać wykorzystane w celach farmaceutycznych do produkcji naturalnej aspiryny lub innych produktów leczniczych. Kora wierzby stanowi alternatywę dla syntetycznej aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), do tego w odróżnieniu od syntetycznego kwasu acetylosalicylowego jej stosowanie nie powoduje tak licznych negatywnych skutków ubocznych. Fakt ten został potwierdzony licznymi badaniami naukowymi.

Tytuł

Twórcy rozwiązania: Paweł Sulima, Jerzy Przyborowski, Olga Kulpanowska

Forma ochrony

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie posiada od 17.02.2017 wyłączne prawo do odmian: CORTEXA (nr wpisu KO: O 2369), ASPI (O 2370) oraz od 08.03.2021 do ASPIRA (O 2469)

Korzyści z zastosowania

Kora wierzby purpurowej zawiera wiele naturalnych substancji czynnych zapewniających działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne , obniżające gorączkę oraz antybakteryjne. Posiadając właściwości lecznicze jest wykorzystywana do produkcji aspiryny naturalnej oraz innych produktów leczniczych. Stosowanie preparatów z kory wierzby nie powoduje istotnych negatywnych skutków ubocznych, co zostało potwierdzone naukowo.
Warto podkreślić, iż dzięki wykorzystaniu wyselekcjonowanych odmian otrzymujemy możliwość kontrolowanej produkcji wysokiej jakości, bardziej przewidywalnego surowca zielarskiego, który pozyskujemy bezpośrednio z plantacji rolniczych. Ograniczamy w ten sposób liczbę przeprowadzanych analiz składu oraz zawartości związków farmakologicznie czynnych. Nasze odmiany należą obecnie do najlepszych, zarejestrowanych odmian wierzby purpurowej, w szczególności pod względem zawartości glikozydów salicylowych w korze, a także pod względem potencjału plonotwórczego.

Zastosowanie rynkowe

Kora wierzby, ze względu na zawartość wielu naturalnych substancji czynnych, może zostać wykorzystana w celach farmaceutycznych do produkcji naturalnej aspiryny.
Oferta skierowania jest również do sektora rolniczego, a zakup licencji i sadzonek może zapewnić produkcję surowca zielarskiego. Surowiec może być z powodzeniem stosowany do produkcji leków, suplementów diety, bioproduktów, dodatków paszowych itp.

Poziom gotowości wdrożeniowej

Rozwiązanie gotowe technologicznie - Zakończono badania i demonstrację ostatecznej formy, potwierdzono, że docelowy poziom zaawansowania prac został osiągnięty, a metoda może zostać zastosowana w rzeczywistych warunkach.

Medycyna, Rolnictwo,

cwo@uwm.edu.pl