Marzenia o oczyszczeniu zdegradowanych ekologicznie zbiorników wodnych stają się rzeczywistością dzięki odwadze, determinacji oraz wiedzy naukowej. Wizja to fundament każdego kroku, a odważne decyzje oraz innowacyjne podejście stanowią klucz do sukcesu. W przypadku rekultywacji kartuskich jezior, naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wykorzystali swoją wiedzę i doświadczenie, by zmienić te zdegradowane akweny w oazy czystości i naturalnej harmonii.
Wyjść poza teorię i skutecznie działać w praktyce
Od wielu lat kadra naukowa z Kortowa ceniona jest m.in. w zakresie oczyszczania zbiorników wodnych. Dzięki ich pracy, czyli Metodzie Olszewskiego (zwanej też Metodą Kortowską) zdegradowane jezioro Kortowskie zostało przywrócone do naturalnego stanu. Również jezioro Długie, poddawane ponad 20-letniej rekultywacji nadzorowanej przez pracowników z UWM, stało się jednym z najczystszych akwenów w Olsztynie.
Włodarze gminy Kartuzy postawili przed sobą wyzwanie oczyszczanie jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne. Zbiorniki te były od kilkudziesięciu lat odbiornikami ścieków opadowych i gospodarczych (m.in. ze szpitala, rzeźni, lecznicy zwierząt, rozlewni piwa, stacji benzynowej). Do tej trudnej misji ratowania jezior w 2019 r. zaangażowano zespół z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM pod kierownictwem dr hab. inż. Jolanty Grochowskiej, prof. UWM. Wśród naukowców, którzy wzięli udział w zadaniu byli także: dr hab. inż. Renata Augustyniak-Tunowska, prof. UWM, dr hab. inż. Renata Tandyrak i dr inż. Michał Łopata. Grupa naukowców wykorzystując swoje badania i doświadczenie podeszła do tematu innowacyjnie. Jako pierwsi na świecie zdecydowali się zastosować metody: usunięcia osadów dennych, dodawania nieszkodliwych dla środowiska koagulantów oraz zarybiania akwenów narybkiem rodzimych gatunków ryb drapieżnych. Trzeba dodać, że było to największe i niespotykane do tej pory w Polsce przedsięwzięcie - rekultywacji poddano teren liczący aż 120 ha. Efekty tych działań są widoczne. Kartuskie jeziora przekształciły się w jeziora o naturalnej piękności i czystości. Ponadto gmina Kartuzy za projekt oczyszczania jezior otrzymała we wrześniu 2023 r. nagrodę "Unijne inwestycje 20-lecia", którą przyznał dziennik "Rzeczpospolita".
Osiągnięcia naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdobyte w Kartuzach powinny przydać się też innym samorządom. O pomoc specjalistów z UWM w ratowaniu jezior Domowego Małego i Dużego zwróciły się już władze Szczytna.
Wiemy jak łączyć naukę i biznes
Skuteczne łączenie doświadczenia i potencjału intelektualnego pracowników naukowych UWM z partnerami biznesowymi jest jednym z zadań Sekcji Transferu Technologii. Nasza sekcja, w ścisłej współpracy z kadrą naukową, wciela w życie projekty badawcze, zlecone zarówno przez krajowe jak i zagraniczne podmioty. Poprzez precyzyjne dostosowanie działań do indywidualnych potrzeb firm, instytucji państwowych oraz jednostek samorządowych, nasze badania nie tylko generują innowacyjne rozwiązania, lecz także otwierają drogę do spełnienia najśmielszych biznesowych aspiracji. Z nami, realizacja odważnych marzeń może stać się rzeczywistością.
Zapraszamy do kontaktu:
Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM
Sekcja Transferu Technologii https://cwo.uwm.edu.pl/node/463
Źródła:
https://uwm.edu.pl/aktualnosci/naukowcy-z-uwm-ratuja-polskie-jeziora
Copyrights © CWO