Zaryzykujmy tezę, że każdy z nas doświadczył w życiu wsparcia drugiej osoby w momentach podejmowania trudnych decyzji. Może to była osoba, która zainspirowała nas, ale nie podała gotowego rozwiązania. Może to jej wiedza, doświadczenie, a może „supermoce” pomogły nam rozwinąć się, poznać siebie, nabrać odwagi i ostatecznie poradzić sobie z daną sytuacją. Jeśli tak było, to prawdopodobnie spotkaliśmy mentora lub mentorkę.
Czy wiecie, że termin „mentor” pochodzi od imienia bliskiego przyjaciela Odyseusza, który zawsze służył mu radą i wsparciem? To właśnie on, Mentor, otrzymał zadanie opieki nad synem Odyseusza przed jego wyjazdem na wojnę trojańską. Od tego czasu mentoring stał się jednym z najbardziej cenionych sposobów wsparcia i rozwoju.
Mentoring to proces, który ma korzenie głęboko w historii. Mistrzowie byli poszukiwani i cenieni we wszystkich epokach. Od Sokratesa, który mentorską rolę pełnił wobec Platona, po fikcyjnego Yodę z „Gwiezdnych Wojen” – mentorem może być każdy, kto dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, by pomóc innym w ich drodze.
Kim jest mentor?
Mentor(-ka) to osoba, która była tam, dokąd Ty chciałbyś dotrzeć. To doświadczona, godna zaufania osoba, która chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także pomóc w zdobywaniu nowych umiejętności, kontaktów i wiedzy. Mentor(-ka) nie wyręcza w dźwiganiu „bagażu”, ale towarzyszy w drodze, oferując wsparcie i wskazówki. Ostatecznie to Ty, mentee, jesteś autorem swoich decyzji i działań, ale pomoc mentora może sprawić, że ten proces stanie się łatwiejszy i bardziej inspirujący.
Dlaczego warto?
Mentoring to jeden z najskuteczniejszych sposobów rozwoju osobistego i zawodowego. Pomaga nie tylko w zdobywaniu nowych umiejętności, ale także w budowaniu sieci kontaktów zawodowych, które mogą okazać się kluczowe w przyszłej karierze. Przykłady mentorskich relacji znajdziemy w niemal każdej dziedzinie życia – od nauki, przez literaturę, po sztukę i biznes. To unikalna okazja, by uczyć się od tych, którzy już osiągnęli sukcesy w dziedzinach, które Cię interesują.
Projekt mentoringowy na UWM
W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rusza pilotażowy projekt mentoringowy, do którego zapraszamy studentki i studentów naszej uczelni. Mentorzy i mentorki, którzy zgodzili się na współpracę, kiedyś byli w tym samym miejscu, w którym jesteś teraz. To osoby, które doskonale rozumieją wyzwania, przed którymi stoisz, i chcą Ci pomóc w ich pokonaniu.
Większość naszych mentorów to absolwenci(-tki) UWM, którzy osiągnęli sukcesy w różnych branżach i dziedzinach. Możesz zapoznać się z ich sylwetkami i historiami [tutaj].
Jak się zgłosić?
Jeśli chcesz rozwinąć się w określonej dziedzinie, zbudować sieć kontaktów zawodowych, zdobyć wiedzę o wymarzonej profesji z tzw. „pierwszej ręki” – to projekt mentoringowy jest właśnie dla Ciebie!
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij go do 29 października 2024 r. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekaj! Po zakwalifikowaniu się do projektu, otrzymasz potwierdzenie drogą mailową.
Rozpocznij swoją mentorską podróż już dziś i skorzystaj z tej wyjątkowej okazji, by zrobić krok ku rozwojowi osobistemu i zawodowemu!
Copyrights © CWO