W dniu 11 stycznia 2024 roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM w Olsztynie) miał zaszczyt gościć delegację przedstawicieli 5 uczelni wyższych z Kazachstanu (Uniwersytetu Technicznego w Karagandzie im. Abylkasa Saginowa), Kirgistanu (Kirgiskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego im. K.I. Skriabina oraz Narzyńskiego Państwowego Uniwersytetu im. S. Naamatowa) i Uzbekistanu (Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Taszkencie oraz Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej, Hodowli Zwierząt i Biotechnologii w Samarkandzie). Celem wizyty było rozwijanie współpracy międzynarodowej, wymiana kulturalna i akademicka.
Delegację przywitała Pani Marta Wangin, Dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie. Jej ciepłe powitanie podkreśliło wagę międzykulturowej wymiany i dążenie uniwersytetu do budowania mostów międzynarodowej współpracy.
Następnie prezentację na temat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poprowadził prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz, Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni, szczególnie akcentując osiągnięcia uczelni w dziedzinie współpracy międzynarodowej. Prezentacja ta nie tylko rzuciła światło na bogatą ofertę edukacyjną i badawczą, ale także na jej otwartość i gotowość na międzynarodową współpracę.
Zauważalne było zainteresowanie ze strony gości w zakresie możliwości wymiany studentów i naukowców. Podkreśla to rosnącą globalną tendencję do tworzenia dynamicznych środowisk akademickich, w których wymiana wiedzy i doświadczeń przekracza granice krajów.
W trakcie swojej wizyty na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM) w Olsztynie, delegacja z Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu miała okazję odwiedzić kilka kluczowych wydziałów i laboratoriów, co pozwoliło im na głębsze zrozumienie działalności naukowej i dydaktycznej uniwersytetu.
Delegacja spotkała się z przedstawicielami władz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa – Panem dr. hab. inż. Jackiem Olszewskim, prof. UWM – prodziekanem ds. studenckich; Panią dr inż. Agnieszką Bęś - prodziekan ds. kształcenia oraz Panią prof. dr hab. Agnieszką Pszczółkowską – przewodniczącą rady dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwa. Następnie pan dr hab. inż. Andrzej C. Żołnowski, prof. UWM oprowadził gości po laboratoriach Katedry Chemii Rolnej i Środowiskowej, gdzie zostały im zaprezentowane nowoczesne metody badawcze i projekty prowadzone w ramach katedry. Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w Katedrze Genetyki, Hodowli Roślin i Inżynierii Biosurowców, w której goście mieli okazję spotkać się z Panem dr. inż. Pawłem Sulimą. Ten segment wizyty poświęcony był prezentacji badań i technik biotechnologicznych stosowanych w hodowli roślin, co jest istotne z punktu widzenia rolnictwa i zrównoważonego rozwoju.
Na koniec delegacja odwiedziła Klinikę Weterynaryjną Zwierząt Gospodarskich i Koni – Poliklinikę Wyjazdową, a także Klinikę Zwierząt Towarzyszących Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Gości powitał pan prof. dr hab. wet. Bogdan Lewczuk - Dziekan Wydziału oraz pan prof. dr hab. wet. Przemysław Sobiech - Prodziekan ds. studiów. Władze wydziału przedstawiły ofertę dydaktyczną i badawczą, w tym podkreśliły dotychczasowe doświadczenia o charakterze współpracy międzynarodowej.
W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele firmy Agrarna AR – Pan Krzysztof Różycki - Dyrektor Gospodarstwa, Pan Vasyl Kunynets - Dyrektor ds. produkcji warzyw oraz Pani Martyna Pilińska - Specjalista ds. rekrutacji. Odwiedzając wydziały UWM w Olsztynie, delegacja z Azji Centralnej miała możliwość zobaczyć, jak uniwersytet łączy innowacje, naukę i praktykę w różnych dziedzinach.
Wizyta ta jest wyrazem otwartości UWM w Olsztynie na współpracę międzynarodową i jej rosnącej roli jako znaczącego ośrodka akademickiego i naukowego w regionie oraz na świecie. Inicjatywy takie jak ta, nie tylko wzbogacają doświadczenie akademickie na UWM w Olsztynie, ale także otwierają drzwi do przyszłych współprac, które mogą przynieść korzyści zarówno dla uczelni, jak i dla studentów oraz pracowników naukowych.
Zakończenie wizyty zwiastuje nowe możliwości dla UWM w Olsztynie, stawiając uczelnię na mapie jako atrakcyjnego partnera dla instytucji akademickich z Azji Centralnej. Jest to krok w kierunku rozwoju międzynarodowej współpracy, która jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnych, globalnych instytucji edukacyjnych.
Copyrights © CWO