ODMIANY ROLNICZE OPLEWIONYCH GATUNKÓW PSZENICY PŁASKURKI (TRITICUM DICOCCON) ODMIANY BONDKA I LAMELA

Przedmiotem oferty są odmiany pszenicy płaskurki BONDKA i LAMELA – reliktowe, stare rodzaje pszenicy. Reliktowe zboża są doskonałą alternatywą dla powszechnie uprawianych zbóż przemysłowych. Unikalne cechy, wytrzymałość na choroby czy przystosowanie do warunków pogodowych sprawiają, że są one idealne do upraw ekologicznych.

Tytuł

ODMIANY ROLNICZE OPLEWIONYCH GATUNKÓW PSZENICY PŁASKURKI (TRITICUM DICOCCON) ODMIANY BONDKA I LAMELA

Twórcy rozwiązania: Marian Wiwart, Elżbieta Suchowilska

Forma ochrony

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie posiada od 22.06.2012 wyłączne prawo do odmian: Lamela (KO R1212), Bondka (KO R1213)

Korzyści z zastosowania

Odmiany pszenicy płaskurki BONDKA i LAMELA posiadają zdecydowanie lepsze wartości odżywcze, między innymi wyższą zawartość białka w porównaniu do konwencjonalnych zbóż. Dodatkowo charakteryzują się wyższa zawartość makroelementów i mikroelementów: wapnia, magnezu, potasu oraz znaczące ilości cynku czy żelaza. Warto podkreślić, iż odmiany BONDKA i LAMELA są bardziej odporne na choroby, szkodniki i zmienne warunki klimatyczne, co wpływa ma możliwość ograniczenia zużycia nawozów czy środków ochrony roślin.

Zastosowanie rynkowe

Oferta skierowania jest do sektora rolniczego; podmiotów zainteresowanych zbożowymi o wyższej wartości odżywczej i wykazującymi dużą odporność.
Podmiotów wpisujących się w trend związany ze wzrostem zainteresowania konsumentów żywnością ekologiczną i prozdrowotną

Poziom gotowości wdrożeniowej

 
 
 

IX Sprawdzono technologię w warunkach rzeczywistych

Tagi

Rolnictwo, Żywność,

Kontakt

cwo@uwm.edu.pl
+48 89 523 38 00