Przedmiotem wynalazku jest kruszarka do warzyw, zwłaszcza brokuła i kalafiora, która pozwala na jego różyczkowanie.
Przedmiotem wynalazku jest kruszarka do warzyw, zwłaszcza brokuła i kalafiora, która pozwala na jego różyczkowanie.
Obecnie rynek przetwórstwa rolno-spożywczego oferuje plantatorom zajmującym się uprawą i zbiorem warzyw kombajny, taśmociągi wraz z przyczepami objętościowymi, a także urządzenia stacjonarne. Jednak ich cena i gabaryty nie są dostosowane do możliwości produkcyjnych i finansowych małych gospodarstw, oraz przy zastosowaniu każdego z nich powstają straty i uszkodzenia warzyw. Kruszarka do warzyw jest pozbawiona tych wad. Jest to małogabarytowe, wydajne i proste
w obsłudze urządzenie, które eliminuje w 80% pracę człowieka, przy równoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości uzyskanego półproduktu. Dzięki specjalnie zaprojektowanej drylownicy oraz jednakowej przestrzeni między palcami obrotowego wału a otworami w dnie komory kruszącej istnieje możliwość uzyskania równomiernie rozdrobnionych róż, spełniające parametry narzucone przez przemysł (chłodnie, producenci żywności). Kruszarkę do warzyw tworzy stół selekcyjny, wyposażony w specjalnie wyprofilowany stożkowy lej do usuwania głąba rośliny; pod stołem selekcyjnym ustawiono skrzynie na wycięte już głąby. Główny element roboczy urządzenia stanowi obrotowy wał, z wspawanymi poprzecznie względem osi obrotu wału prętami, który umieszczono nad dnem rusztowym komory kruszącej. Pod komorą kruszącą umieszczono przenośnik poziomy z taśmą. Na końcu taśmy ustawiono pojemnik na rozdrobnione różyczki.
Po uruchomieniu urządzenia materiał w postaci wyciętych brokuła trafia na stół selekcyjny. Pełne i częściowo rozluźnione róże w kolejnym kroku wrzucane są już do komory kruszącej gdzie swobodnie opadają na dno komory. Obracający się ze stałą prędkością wał równocześnie kruszy i wygarnia róże, które wypadają na przenośnik z taśmą, a stamtąd do skrzyń.
Grupa odbiorców wynalazku to przede wszystkim:
- producenci maszyn i urządzeń rolniczych, linii technologicznych dla przemysłu spożywczego, do przetwórstwa żywności,
- rolnicy.
cwo@uwm.edu.pl
+48 89 523 38 00