Kalibrator do róż kalafiora i brokuła

Przedmiotem wynalazku jest rozwiązanie konstrukcyjne maszyny pozwalającej selekcjonować róże kwiatostanu brokuła oraz kalafiora uzyskane w procesie ręcznego różyczkowania w taki sposób, aby otrzymany produkt spełniał standardy dotyczące rozmiaru róż kwiatostanu. Zaprojektowany kalibrator pozwoli producentom w 100% przygotować surowiec zgodny z PN, aby mógł być bez przeszkód dalej przetwarzany po oddaniu go do punktu skupu. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i ma być dostępne do zakupu w relatywnie niskiej cenie.

Tytuł

Kalibrator do róż kalafiora i brokuła

Twórcy rozwiązania: Krzysztof Jadwisieńczak, Dariusz Choszcz, Zdzisław Kaliniewicz, Joanna Majkowska-Gadomska

Forma ochrony

patent nr 240043

Korzyści z zastosowania

Małe i średnie gospodarstwa rolne zajmujące się uprawą kalafiora lub brokuła borykają się z problemem dostarczania do chłodni półproduktów spełniających określone parametry np. związane z ich wielkością (wymiar róż 40 – 60 mm), dlatego też produkty te są im często zwracane. Z uwagi na fakt że jest to surowiec świeży wstępnie przetworzony brak zastosowania szybkiej jego konserwacji (blanszowania) wpływa na powstawanie procesów fermentacyjnych, w wyniku czego surowiec zbyt długo przetrzymany (wykwity róż) nie nadaje się już do przetwórstwa i musi być przeznaczony na straty. Mimo takich zagrożeń większość producentów zarówno w gospodarstwach o dużej jak i małej powierzchni upraw tych roślin decyduje się na ręczne różyczkowanie róż kwiatostanu. Idąc naprzeciw zarówno dostawcom jak i odbiorcom tego półproduktu opracowane zostało rozwiązanie konstrukcyjne maszyny, które zapewnia utrzymanie określonego standardu wymiarów róż.

Zastosowanie rynkowe

Urządzenie znajdzie zastosowanie wśród małych i średnich gospodarstw rolnych zajmujących się uprawą kalafiora lub brokuła, które borykają się z uzyskaniem produktu o właściwych rozmiarach róż kalafiora oraz brokuła.

Poziom gotowości wdrożeniowej

 
 
 

2/3 - Został zbudowany prototyp alfa, który jest już prawie na poziomie systemu operacyjnego. Autorzy rozwiązania, na podstawie zebranych przez 4 okresy wegetacyjne wyników, zamierzają stworzyć jeszcze prototyp beta.

Tagi

Rolnictwo,

Kontakt

cwo@uwm.edu.pl
+48 89 523 38 00