14 października br. odbyło się wyjątkowe wydarzenie - akcja krwiodawstwa pn. Bloody Day, zorganizowana przez Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie oraz Santander Bank Polska S.A.
W Centrum Konferencyjnym w Kortowie studenci, pracownicy oraz mieszkańcy Olsztyna i okolic mieli szansę oddać krew, dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS, a także skorzystać z atrakcji edukacyjnych o charakterze prozdrowotnym.
Partnerzy wydarzenia, w tym firmy Tymbark i Polmlek, wsparli akcję pokrzepiającymi i regenerującymi produktami, a uczestnicy mogli m.in. spotkać się z piłkarzami Stomilu Olsztyn, którzy przybyli aktywnie wesprzeć akcję.
W trakcie Bloody Day można było nie tylko oddać krew, lecz także sprawdzić stan swojego zdrowia – m.in. Koło Naukowe Pielęgniarstwa w Stanach Zagrożenia Życia mierzyło chętnym ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, przeprowadzało warsztaty prawidłowego oddychania, a studenci Wydziału Geoinżynierii dokonywali pomiaru BMI.
Organizatorzy zadbali o edukację prozdrowotną, m.in. przez pokazy pierwszej pomocy organizowane przez Straż Uniwersytecką oraz Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego.
Dużym zaskoczeniem dla młodych była symulacja starości oraz ograniczeń motorycznych, którą zorganizowało Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”.
Doradczynie zawodowe z Biura Karier UWM w rozmowach indywidualnych podkreślały konieczność zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
Na uczestników czekały również koło fortuny z pytaniami dotyczącymi 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju czy możliwość wygrania „BMW na weekend” od BMW Zdunek Olsztyn.
Każda osoba, która oddała krew, otrzymała voucher na regenerujący posiłek.
Pomimo niesprzyjającej pogody odwiedziło nas mnóstwo osób, a liczba krwiodawców nas zaskoczyła! Konieczne było wezwanie drugiego krwiobusa, który zapewnił możliwość oddania krwi wszystkim chętnym. Z informacji uzyskanych od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w trakcie Bloody Day padł rekord dawców zarejestrowanych na ekipie mobilnej roku 2024!
W tym samym czasie do bazy DKSM zapisało się 21 osób, co również jest bardzo dobrym wynikiem. Jesteśmy dumni z tak dużego zaangażowania i chęci niesienia pomocy przez społeczność akademicką!
Dzięki wsparciu partnerów i zaangażowaniu licznych wolontariuszy Bloody Day był nie tylko szansą na pomoc innym, ale też okazją do integracji społeczności akademickiej oraz edukacji na temat zdrowia i potrzeb osób starszych oraz z niepełnosprawnościami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia i aktywnym uczestnikom!
Copyrights © CWO