Z własnych obserwacji oraz sygnałów dochodzących od naszych klientów, zauważyliśmy, że bardzo trudno jest znaleźć wszystkie krajowe i regionalne programy/instrumenty/inicjatywy wsparcia firm związane ze zwalczaniem epidemii oraz kryzysu. Przedstawiamy zatem poniżej dostępne w naszym regionie możliwości wsparcia firm dotkniętych obecną trudną sytuacją na rynku:
Pożyczka płynnościowa
Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19, od 29.04.2020 r. będą mogli starać się o Pożyczkę Płynnościową POIR.
Pożyczka przeznaczona jest dla MŚP, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej COVID-19, a przed 31-12-2019 r. nie miały problemów z płynnością w prowadzeniu działalności.
Pożyczka jest połączona z dotacją, co oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić jedynie pożyczony kapitał, bez odsetek oraz dodatkowych kosztów – brak opłat i prowizji.
Pożyczka udzielana jest na 6 lat; w tym można skorzystać z 6 miesięcznej karencji w spłacie kapitału, a raz do roku z dwumiesięcznych „wakacje” od spłat w ciągu dwóch pierwszych lat kredytowania.
Pożyczki udziela Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. Więcej informacji na www.screp.pl i pod numerem telefonu 55 248-10-90 lub 55 248-10-92, 55 248-10-91 lub 55 248-10-93.
Olsztyński Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem
Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalności zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, tj. ograniczeniami w usługach oraz handlu w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. Za powyższym idą ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, w tym między innymi działalności handlowej, hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej, a także wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania galerii handlowych.
W ramach Pakietu oferowane są:
· ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych,
· ulga w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu stanowiącego własność Gminy Olsztyn,
· zawieszenie opłaty za gospodarowanie odpadami.
Działania te są koordynowane przed Urząd Miasta Olsztyna, choć każda z wymienionych usług świadczona jest przed inną jednostkę organizacyjną. Więcej informacji oraz dane kontaktowe znaleźć można na stronie invest.olsztyn.eu
Kupuję Lokalnie Olsztyn - Biznes i Usługi w Olsztynie w czasie kwarantanny
Inicjatywa oddolna stworzona w formie grupy publicznej na Facebook’u. Grupa ta powstała z inicjatywy przedsiębiorczych kobiet z Olsztyna i okolic. Powstała dla Olsztyniaków i z myślą o nich jako miejsce, w którym każdy będzie mógł zakupić towary lub usługi od lokalnych przedsiębiorców.
Do grupy można dołączyć pod adresem KUPUJE LOKALNIE OLSZTYN.
Kampania promocyjna #WspierajLokalnie
Olsztyn kontynuuje działania wspierające przedsiębiorców w czasie epidemii koronowirusa m.in. poprzez kampanię, której celem jest zachęcanie do pomagania lokalnym firmom. Kampania toczy się obecnie na kanałach informacyjnych Miasta Olsztyn, na portalach internetowych www.olsztyn.com, www.olsztyn24.com i www.tko.pl, w stacjach radiowych (spoty z udziałem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza w Radiu Eska, Radiu Plus i Meloradiu) oraz prasie („Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Olsztyńska”, „Nowe Życie Olsztyna”).
Ponadto, w ramach wspierania lokalnych przedsiębiorców, na stronie visit.olsztyn.eu można znaleźć także listę obiektów świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe, które dostosowując się do obecnej sytuacji, nadal świadczą swoje usługi olsztyńskim klientom.
Mazury wspierają lokalny biznes
Podczas gdy rząd wprowadza kolejne tarcze antykryzysowe, władze lokalne w porozumieniu z przedsiębiorcami opracowują własne środki zaradcze. Poszczególne gminy województwa warmińsko-mazurskiego wychodzą naprzeciw z nowymi usługami/udogodnieniami.
Więcej szczegółów zostało opisanych na portalu mazurytobiznes.pl
Baza usług Rozwojowych
Możliwość uzyskania 80% dofinansowania na szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników. W obecnym czasie bardziej niż zwykle warto rozwijać swoje kompetencje.
Wszystkie dostępne szkolenia i kursy realizowane w województwie warmińsko-mazurskim można znaleźć na stronie uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Tarcza antykryzysowa – wsparcie ZUS
W ramach Tarczy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o:
· zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.,
· świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło),
· świadczenie postojowe dla samozatrudnionych,
· ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek.
Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków znajdują się na stronie BIP Urzędu Miasta oraz na stronie ZUS.
Tarcza antykryzysowa – wsparcie urzędów pracy
Usługi w ramach tego wsparcia realizowane są przez Wojewódzkie i Powiatowe Urzędy Pracy. W ich zakres wchodzą:
· wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
· niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców z Funduszu Pracy,
· dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych,
· dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców,
· dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych.
Tarcza antykryzysowa – Przewodnik Antykryzysowy PFR dla Przedsiębiorców
Wraz z wejściem w życie Tarczy Antykryzysowej, Polski Fundusz Rozwoju przygotował Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców. Materiał napisany przez ekspertów Grupy PFR zawiera informacje, jak w praktyce skorzystać z rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, jaką pomoc oferuje dla przedsiębiorstw i samorządów Grupa PFR oraz jak prowadzić firmę w dobie pandemii i dostosować się do nowej rynkowej rzeczywistości.
Przewodnik dostępny jest w formie elektronicznej na stronie Grupy PFR.
TVN Pomagajmy sobie
Akcja TVN Discovery skierowana jest do mniejszych firm, lokalnych biznesów, rodzinnych interesów. Każdy przedsiębiorca może otrzymać kampanię o maksymalnej wartości 5 000 PLN cennikowo do wykorzystania online z geolokalizacją oraz pakiet 10 spotów z emisją na antenie telewizyjnej w kanale tematycznym Grupy TVN Discovery, dopasowanym do branży przedsiębiorcy. Pakiet promocyjny zostanie objęty wyjątkowym rabatem – końcowy koszt kampanii to tylko 1,00 zł.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie tvn.pl
Usługi sieci Enterprise Europe Network
Ośrodek Enterprise Europe Network (EEN) działający w Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie cały czas jest do dyspozycji lokalnych przedsiębiorców. Mimo wielu zmian i ograniczeń, które opanowały Polskę i resztę świata, oferowane wsparcie to nadal szeroki zakres działań takich jak:
· informacje z zakresu źródeł finansowania innowacyjnej działalności,
· doradztwo w zakresie własności intelektualnej przedsiębiorstwa w kraju i za granicą,
· pomoc specjalistów w zakresie doradztwa technologicznego,
· utworzenie profilu własnego przedsiębiorstwa w międzynarodowej bazie MŚP,
· poszukiwanie zagranicznych partnerów do współpracy.
Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: een-olsztyn@uwm.edu.pl a także zaglądając na stronę ciitt.uwm.edu.pl lub profil na Facebook’u.
Copyrights © CWO