W dniach 9 – 11 sierpnia 2019 w centrum targowym Excel w Londynie odbył się 19. Kongres Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Anatomicznych. Konferencje tego typu organizowane są co dwa lata w różnych miejscach na świecie, a ich celem jest ułatwienie współpracy pomiędzy stowarzyszeniami anatomicznymi poprzez zachęcanie do wymiany naukowej, technologicznej, edukacyjnej i administracyjnej pomiędzy anatomami na całym świecie. IFAA stanowi platformę dla debaty naukowej, rozwoju nauczania i badań biomedycznych w dyscyplinach anatomicznych oraz miejsce dyskusji na temat rozwoju podstawowych programów nauczania, badań edukacyjnych i biomedycznych, etyki, równości i różnorodności w naukach anatomicznych i innych istotnych kwestii.
Celem uczestnictwa w konferencji było zaprezentowanie środowisku anatomicznemu rozwiązania powstałego w wyniku prac badawczych prowadzonych na UWM o nazwie AVRO, jak również zebranie informacji z rynku na temat prezentowanego produktu, a w szczególności nawiązanie kontaktów z potencjalnymi nabywcami rozwiązania.
AVRO polega na przedstawieniu wirtualnych modeli różnych obiektów anatomicznych w rozszerzonej rzeczywistości. Powstają one zrobienia tysięcy zdjęć prawdziwym obiektom. Następnie techniką fotogrametrii tworzony jest wirtualny, wiernie odwzorowany model pokryty teksturą o bardzo wysokiej rozdzielczości. Wirtualne modele widoczne są w prawdziwej przestrzeni po założeniu specjalnych okularów do poszerzonej rzeczywistości. Istnieje możliwość swobodnego manipulowania oglądanymi obiektami; obracania, powiększania, pomniejszania, chwytania i przemieszczania.
Przeniesienie prawdziwych zasobów anatomicznych do wirtualnej rzeczywistości pozwala na prezentację poszczególnych preparatów anatomicznych bez konieczności ponoszenia wysokiego kosztu ich nabycia, przechowywania i utrzymania. AVRO, dzięki możliwości swobodnego obracania i powiększania, daje możliwość nawet bardziej dokładnego przyjrzenia się poszczególnym obiektom anatomicznym niż ma to miejsce w przypadku prawdziwych obiektów.
Stoisko wyposażone zostało w podstawową wersję produktu. Wszelkie obrazy wyświetlane były w okularach 3D. Ponadto grzecznościowo lokalna firma AV London wynajęła nam dwa ekrany TV w celu prezentacji tego, co widoczne jest w okularach osobom w pobliżu stoiska. Zgodnie z wizją kierownika projektu, w finalnej wersji produkt składać się ma z aluminiowej klatki wyposażonej w 4 zestawy okularów. Po założeniu okularów 4 osoby będą widziały wirtualny stół prosektoryjny z umieszczonymi na nim wirtualnymi obiektami anatomicznymi. Rozwiązanie będzie umożliwiało interakcję użytkowników między sobą.
Udział w konferencji pozwolił na lepsze rozpoznanie potrzeb rynkowych oraz wskazanie zarówno potencjału jak i doprecyzowania drogi rozwoju projektu. Uwagi oraz sugestie pochodziły od specjalistów anatomii, jako nauki, od pracowników służby zdrowia, w tym chirurgów, a także od funkcjonujących już na rynku podmiotów opierających swoje działania w środowisku wirtualnej rzeczywistości oraz niezwiązanych bezpośrednio z nowymi technologiami w medycynie.
Wykazano, że zainteresowanie produktem jest bardzo duże. Potencjał rynkowy rozwiązania jest zatem spory, jednak większość zainteresowanych wydawała się tracić zainteresowanie, gdy dowiedziała się, że produkt nie jest jeszcze ani wyceniony, ani dostępny na rynku. Należy podkreślić, iż znaczna część interesantów pytała o prostą wersję z wykorzystaniem jednej pary okularów oraz możliwością podłączenia projektora lub innego odbiornika wizji. Konstrukcja i dystrybucja takiego rozwiązania mogłaby umożliwić wstępne finansowanie projektu ze środków własnych, bez konieczności inwestycji zewnętrznej oraz związanego z tym zbycia udziałów w powstającej spółce. Dystrybucja tańszej wersji mogłaby umożliwić, bazując na pozytywnych doświadczeniach, zakup większej liczby zestawów AVRO przez uczelnie na potrzeby zajęć praktycznych dla studentów. Produkt kierowany ma być do edukacyjnych jednostek medycznych, głównie Uniwersytetów Medycznych i Wydziałów Medycznych Uniwersytetów, jako narzędzie wykorzystywane do nauki anatomii.
Liczymy na dalszy rozwój rozwiązania. Wierzymy w to, iż AVRO będzie popularną alternatywą tradycyjnych stanowisk anatomicznych na uczelniach medycznych całego świata.
Copyrights © CWO