Opracowanie preparatów odżywczych skierowanych dla dzieci autystycznych

Zapotrzebowanie rynku oraz wieloletnie doświadczenie z zakresu analizy żywności skłoniły Zespół Biochemii Medycznej, Katedry Biochemii UWM do opracowania preparatu odżywczego specjalnego przeznaczenia dla dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze zdiagnozowanym zespołem zaburzeń autystycznych (ASD) oraz alergią pokarmową. Według danych literaturowych, spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w pierwszych latach życia dziecka. osoby chore na autyzm wykazują nieprawidłowe zachowania w interakcjach społecznych oraz problemy komunikacyjne. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na autyzm i można już mówić o epidemii tej choroby. Częstym schorzeniem współistniejącym z autyzmem jest alergia pokarmowa dziecka. Najnowsze badania pokazują korelację pomiędzy przyjmowanym pokarmem, zmianami w obrębie przewodu pokarmowego, nadmierną stymulacją układu immunologicznego a nieprawidłowościami neurologicznymi, co w konsekwencji może także prowadzić do występowania lub zaostrzenia objawów autyzmu. Opracowany preparat pozbawiony jest głównych alergenów pokarmowych i charakteryzuje się wysoką zawartością odżywczą i przyswajalnością składników pokarmowych. Oprócz korzystnego składu, jego formuła będzie także charakteryzować się obniżoną zawartością białek o właściwościach opioidowych niewskazanych do spożycia przez dzieci.

Tytuł

Opracowanie preparatów odżywczych skierowanych dla dzieci autystycznych

Twórcy rozwiązania: Elżbieta Kostyra, Beata Jamołowska, Ewa Fiedorowicz, Anna Cieślińska, Edyta Sienkiewicz-Szłapka

Forma ochrony

Know-how

Korzyści z zastosowania

Głównym zadaniem produktu jest: poprawić stan kliniczny pacjentów, uzupełnić niedobory składników pokarmowych, wyciszyć stany zapalne w jelitach oraz wyciszyć nadmierną stymulację układu immunologicznego, co jest często obserwowane u dzieci autystycznych ze współistniejącą alergią pokarmową.

Zastosowanie rynkowe

Obecnie na rynku brak jest preparatu odżywczego przeznaczonego dla dzieci z ASD i współistniejącą alergią pokarmową. Wprawdzie istnieją mleka modyfikowane hipoalergicznie wyprodukowane w oparciu o hydrolizy białek mleka krowiego, lecz produkty te skierowane są dla niemowląt, pozostawiając potrzebę wprowadzenia na rynek produktów dla dzieci starszych.

Poziom gotowości wdrożeniowej

 
 
 

3/3 Opracowano składy preparatów odżywczych.

Tagi

Żywność,

Kontakt

cwo@uwm.edu.pl
+48 89 523 38 00